Spísala som pre vás pár múdrych slov, ktoré odporúčam prečítať ešte pred samotným pečením receptov podľa Kejkárne.

PRÍPRAVA

Predtým, ako začnete piecť, umyte všetko, čo sa neblyští a zavadzia vám pri sladkom čarovaní.

Postup

Som raz taká, že si vždy všetky suroviny vyložím na stôl a postupne ich pridávam do cesta. Vy to robiť nemusíte. Stačí vybrať len tie správne. Niektoré suroviny sa lepšie spracúvajú pri izbovej teplote. Platí to pri vajíčkach (pobyt na čerstvom vzduchu odporúčam najviac 30 minút), masle, či ovocí.

Rada nad zlato. Každá rúra pečie inak. Preto odporúčam prvý recept odskúšať podľa tej mojej a koláč sledovať. Rúru zapnite vždy pred pečením, ušetríte tým pár minút svojho života a koláč bude krásne prepečený.

KUCHÁRSKE NÁRADIE

Časom som si obľúbila svoju zbierku nástrojov. Nemám ich až tak veľa, lebo ich nepotrebujem a aspoň mám viac miesta na ostatné malé milé zbytočnosti.

Misky

Na miešanie cesta používam spravidla len dve misky. Jednu sklenenú a jednu plastovú s uškom. Ich počet však závisí od náročnosti koláča či torty. Preto je fajn mať v zálohe rôzne veľkosti.

Varešky, metličky

U mňa doma sa nájdu klasické drevené varešky, kovová metlička na šľahanie a špirálová metlička. Najčastejšie používam metličku na šľahanie a drevenú varešku.

Mixér

Koláče z Kejkárne sú jednoduché a preto k ich príprave vyslovene nepotrebujete žiadny špeciálny mixér. Elektrické ruky používam len na šľahanie bielkov, na mletie orechov a cukru. V kuchyni mám ručný šľahač a tyčový mixér.

Plechy a formy na pečenie

Na bežné pečenie si zaobstarajte aspoň dva veľké rovné plechy, okrúhlu formu s priemerom 21 – 25 cm, formu na bábovku a formu na chlebík. S nimi si bohate vystačíte.

Plechy a formy na pečenie treba vždy pred pečením koláča vystlať papierom na pečenie alebo vymastiť maslom a vysypať múkou. Mne viac vyhovuje použitie papiera, no napríklad pri pečení bochníkov používam maslo a múku.

SUROVINY

Nie som vegetarián, vegán, vitán, ani zástanca diét. Som vynútený bezlaktózový maniak do pečenia, ktorý sa snaží piecť zdravšie. Nie je to ale pravidlo a preto si moje recepty prispôsobujte podľa ľubovôle. Ak by ste si s náhradou niektorej suroviny nevedeli rady, pokojne mi napíšte.

Sladidlá

Na osladenie koláčov používam biely, trstinový alebo kokosový cukor, med, banán, zlatý sirup a sem tam melasu. Najčastejšie používam trstinový cukor, ktorý cesto jemne sfarbí do hneda, banán a med. Banán je dobrý parťák s bochníkmi a med sa skvelo hodí do nepečených sladkostí.

Múka

Múky mám vždy dosť. Kupujem ju vždy a všade. Najčastejšie používam polohrubú špaldovú múku, pri ktorej mám pocit, že robím niečo dobré pre svoje zdravie. Nebránim sa ani klasickej bielej múke.  Ak sa dá, múku nahrádzam varenou fazuľou, cícerom, mletými vločkami, orechmi alebo ju úplne vynechávam.

Orechy

V receptoch používam najčastejšie vlašské orechy, ďalej mandle, kešu oriešky a sem tam lieskovce. Ak chcete ich chuť a vôňu zvýrazniť, opečte ich na suchej panvici.

Olej (tuky)

Na pečenie môžete použiť slnečnicový olej, kokosový olej, olivový olej alebo maslo. Najčastejšie používam živočíšne maslo a kokosový olej. Ak pečiem niečo veľmi rýchle, používam slnečnicový olej, ktorý žiadny koláč nepokazí.

Mlieko

Ako som už spomínala, som lactofree. Aspoň sa o to snažím. Preto v receptoch používam bezlaktózové mlieko, ktoré ale smelo nahraďte laktózovým. Vo výsledku sa nič nezmení. Často používam kokosové mlieko, ktoré treba vždy pred použitím poriadne premiešať, po prípade zohriať nad plameňom. Raz za čas si robím domáce mandľové mlieko. A musím sa priznať. Sójové mlieko mi vážne nechutí.

Vajíčka

Preferujem domáce vajíčka, no niekedy sa to nepodarí. Vajíčka vyberte pred ich spracovaním aspoň 15 minút z chladničky. Cesto bude nadýchanejšie a bude vás viac počúvať.

ZÁKLADNÉ POSTUPY

Sneh

Ak sa v recepte píše, že bielka treba oddeliť od žĺtkov, vždy to robte tak, aby ste ich dávali rovno do misky, v ktorej z nich budete šľahať sneh. Sneh šľahám ručným mixérom, no tí odvážnejší samuraji môžu použiť metličku na šľahanie. Správny sneh je pevný a tuhý a po otočení misky vám nespadne na hlavu.

Základné cesto koláčov z Kejkárne

Základ cesta na koláč spočíva v zmiešaní vajíčok so sladidlom, pridaní tekutých surovín a potom tých suchých.

Krehké cesto

Základ tohto cesta tvorí poriadne vychladené maslo a rýchla príprava. Maslo nakrájame na kúsky, pridáme múku a rukami spracujeme. Pridáme ostatné suroviny a ďalej miesime. Ako vraví názov tohto cesta, správne cesto je krehké a hladké. Nesmie obsahovať hrudky a malo by sa odliepať od stien misky. Z cesta spravíme guľku, zabalíme do potravinovej fólie a dáme odpočívať do chladničky aspoň na 30 minút a ďalej s cestom pracujeme podľa receptu.

Kysnuté cesto

Ako prvé pripravíme kvások. Do vlažného mlieka prisypeme lyžicu cukru, lyžicu múky a namrvíme droždie (môžeme použiť aj sušené droždie). Necháme zrieť. Trvá to približne 15 minút, no odporúčam túto chemickú reakciu kontrolovať. Ďalej do misky nasypeme ostatné suroviny, do ktorých pripravený kvások vylejeme. Cesto miesime rukami, až kým sa neoddeľuje od stien misky. Vytvoríme z neho guľku, ktorú poprášime múkou, misku prikryjeme utierkou a dáme ho odpočívať to tepla aspoň na ďalších 45 minút. Cesto by počas zrenia malo zdvojnásobiť svoj objem. Vyzreté cesto ešte raz premiesime a ďalej s ním pracujeme. Počas pečenia rúru neotvárame, aby nám koláč nespľasol.

Horúca čokoláda

Pripravíme si vodný kúpeľ. Menšiu sklenenú misku alebo hrniec vložíme do hrnca, do ktorého nalejeme vodu. Túto zostavu položíme na plameň a vodu necháme zovrieť. Je dôležité, aby sa voda nedotýkala misky s čokoládou a nespálila ju. Čokoládu nalámeme a prihodíme aj maslo. Necháme roztopiť a ďalej používame. Miesto masla môžeme v niektorých prípadoch použiť mlieko alebo olej. Treba dávať pozor na to, aby nebola čokoláda pri ďalšom spracovaní horúca. Jej správna konzistencia je, keď je vlažná a stále tekutá.

Ganache

Ganache je super čokoládová poleva, ktorá sa dá použiť ako plnka do torty alebo ako poleva na koláč, v závislosti od pomeru použitých surovín. Postup jej prípravy je veľmi jednoduchý. Nalámanú čokoládu zalejeme horúcou smotanou na varenie a miešame, kým sa čokoláda neroztopí. Môžeme použiť horkú, mliečnu či bielu čokoládu. Ganache je krásne lesklá a počas krájania sa neláme.

Vanika a vanilkový cukor

Vanilkový cukor nekupujem. Do koláčov používam vanilkový lusk, jeho zrniečka alebo domáci vanilkový extrakt. Na extrakt je potrebných aspoň pár vanilkových luskov, pár deci vodky a čas. Vanilkový cukor si pripravíme tak, že do cukru prihodíme vanilkový lusk a necháme pár týždňov prevoňať.

PREVODNÍK

Obľúbila som si pečenie “na hrnčeky”. To znamená, že som si zaobstarala hrnčekové odmerky a suroviny vážim podľa nich. Suroviny ako smotana, maslo, čokoláda na varenie, meriam v receptoch na gramy či mililitre. Sú to suroviny, ktoré kúpite navážené.

Klasický prevodník jednotiek:

tekutiny: 1 hrnček = 250 ml

cukor: 1 hrnček = 220 g

biela múka: 1 hrnček = 160 g – 170 g

nasekané orechy: 1 hrnček = 120 g